Bonjour (merhaba),

Fransızca 29 ülkenin resmi dili durumunda olup dünyada 200 milyon kişi tarafından bilinen bir dildir. Fransızca Afrika'da da çok sık konuşulan bir dildir. Fransızların Afrika üzerindeki sömürge faaliyetlerinin bu durumda büyük katkısı vardır.

İngilizce ve Almanca'dan sonra dünyada 3. sıklıkta kullanıklan dildir. Hal böyle olunca Fransızca'da pek çok insan tarafından öğrenilmeye çalışılan bir dil olmuştur.

Fransızca gramer dişilik-erkeklik kavramı üzerine kurulmuştur. İngilizce ile benzer oldukça fazla kelimesi vardır. İngilizce'den geçenler için kelime ezberlemesi kolay olacaksa da aksan nedeni ile konuşmada ingilizceye göre daha zor olacaktır. Fransızca dersleri için öğrenme bakımından İngilizce'ye göre belki 2 kat fazla çalışılması gerekir dersek abartmış olmayız.

Fransızca tercüman olarak Fransızca tercüme bürosu için Fransızca tercüme yapmak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir. Fransızca mütercim tercümanlık bölümü ülkemizde 6 üniversitede vardır. Örgün veya ikinci öğretim tercihleri de yapabilirsiniz. Ama pahalılığı nedeni ile ikinci öğretim genelde tercih edilmez. Neticede Fransızca tercüman olacaksınız. Mütercim tercümanlık mezunları Fransızca çevirmenlik yapabileceği gibi Fransa ile iş yapan firmalarda da kurum çevirmeni olarak görev alabilir. Formasyon alarak Fransızca öğretmenlik yapma şansınız da bulunmaktadır.

Okul bitincede tabiki Fransızca iş ilanları kovalayacaksınız. Fransızca tercümanlık iş olanakları da sizin çabanız kadardır.

Okulda Fransızca öğren ama pratik yapmazsanız veya ilgili bir işte çalışmaz ve taze tutmazsanız bilginin nankör olduğu gerçeği ile karşılaşırsınız.

Bonne journée (iyi günler)!